Dokuma Şönil Halı Nedir? – Talor's Room

Dokuma Şönil Halı Nedir?

 

Avrupa’nın Rönesans çağında tasarım deyince akla gelen ilk ülkelerden birisi de Fransa’dır. “Şönil” de köken olarak Fransızcadır ve “tırtıl” anlamına gelmektedir. Yün, pamuk veya ipek gibi ham halde bulunan malzemelerden en az ikisinin alaşımı sonucunda şönil kumaş elde edilebilir. Aynı zamanda zengin bir görünümü ve dayanıklı bir kumaşı vardır. Yapıldığı malzemeye göre birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Söz konusu kumaş uygun alaşımlarla elde edildiğinde halı, yolluk, sofra örtüsü, çarşaf, pike, havlu, perde gibi ürünler yapılabilir. Ham pamuk ile harmanlandığında havlu, yumuşak kullanımı olan bir bornoz üretilebilir. Aynı şekilde viskon kumaş ile ortaklık yapıldığında dayanıklı bir kumaş olacağından dolayı halı ve perde gibi ürünler üretilebilmektedir.

Bu kumaştan halılar parlak modellere sahip olabilmektedirler. Fakat parlak bir kumaşa sahip bu halılar genellikle viskon, polyester gibi diğer malzemelerin birer karışımıdır ve bu halıyı daha zengin göstermektedir. Zengin görünmesinin sebebi, şönil dokuma bir halının içindeki lifler, bağlı oldukları düğümün yönüne göre ışığı yakalamaktadırlar. Lifleri bir arada tutan ve farklı açılara bakan birçok düğüm olduğu için halının üzerinde renk spektrumları oluşur. Bu da halıya zengin ve canlı bir görünümün yanında üç boyutlu bir etki kazandırır. Bu türden halılar daha çok iç mekanlarda kullanılmak için tasarlanmışlardır. Dışarıda kullanılmaya pek uygun değillerdir. Çünkü güneşe, neme ve rüzgara karşı zayıftırlar.

 

Dokuma Şönil Halı, Parlak Halı, Norm Halı

 

Avantajları

  • Farklı malzemelerden üretilerek farklı alanlarda kullanılabilir.
  • Zengin ve canlı bir görünümü vardır.
  • Geri dönüşümü kolaydır.
  • Bazı türleri makinada yıkanabilir. (Talor’s Roomda bulunan bütün şönil dokumalar makinada yıkanabilir.)
  • Sık dokunanları yüksek trafikli yerler için (Ofis, oturma odası, salon vs.) idealdir.
  • Sık dokunanları toz barındırmaz, hav çıkarmaz.

 

Dezavantajları

  • Güneş ışığına maruz kaldığında renkleri canlılığını yitirir.
  • Rüzgar ve nem gibi doğal koşullardan da kötü etkilenir.

 

Talor’s Room’da Şönil Dokuma Halı

Talor’s Room’da 7 farklı şönil dokuma serisi bulunmaktadır. (Seri isimlerine tıklayarak bahsedilen koleksiyona gidebilirsiniz.)

Norm Otantik serisi: İnce bir halı olup pamuk taban dokuma üzerine dijital baskıdır. Etnik desenleri ağırlıktadır.

Norm Çocuk serisi: Otantik serisiyle aynı özelliklere sahiptir. Desen olarak çocuklara hitap eder.

Norm Mutfak serisi: Özellik olarak Otantik serisinin aynısıdır. Mutfağı anımsatan desen ve modelleri vardır.

Norm Esinti serisi: Orta hav yüksekliğine sahip kadife taban üzerine dokunmuş kabartmalı ve konforlu bir halıdır. Bu serideki bütün halılar düz renktir.

Norm Madalyon serisi: İncedir ve çift taraflı bir halıdır. İki tarafında da farklı desenler bulunmaktadır. Daha çok modern ve etnik desenlerden oluşmaktadır.

Norm Manşet serisi: Düşük hav yüksekliği olup kadifemsi halı üzerine dijital baskıdır. Modern desenler çoğunluktadır.

Norm Melodi serisi: Jüt taban üzerine dokunmuş dijital baskı bir halıdır. Jüt taban olmasıyla orta-yumuşak sertliği vardır ve tabanı kaydırmaz. Daha çok modern desenleri olsa da etnik desenlere de sahiptir.

Sosyal medyadan bizi takip edin. Kampanya ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun.

İnstagram’dan bizi takip etmek için tıklayın.

Facebooktan bizi takip etmek için tıklayın.